Drzwi – Język

Drzwi w naszym Domu to odpowiednik języka. Drzwi otwierają się i zamykają, wprowadzają nas w kolejne pomieszczenia. Czasem skrzypią, czasem źle się zamykają, czasami w ogóle nie chcą się zamknąć, zdarza się, że zatrzasną się na dobre i jest kłopot. Jeśli byliście zatrzaśnięci w jakimś pomieszczeniu lub zatrzasnęliście choćby klucz w samochodzie, wiecie o czym mówię.

Język to narzędzie dane od Boga. Wyraża to, co jest w naszej duszy, mowa jest językiem naszego serca. Słowo może wiele. W mocy języka jest budować i burzyć. Słowo wychodzące z czyichś ust może nas pocieszyć, podtrzymać, umocnić, zachęcić, zainspirować, zbudować, dać życie. Język też może niszczyć, prowokować, obrażać, poniżać, oskarżać a nawet zabić /por. Prz 18,21/. Jest wiele grzechów języka począwszy od plotkowania, czyli roznoszenia zasłyszanych, nie zawsze sprawdzonych informacji, często przekazywanych z sensacją, poprzez obmowę, czyli tajne opowiadanie cudzych, złych rzeczy chociaż prawdziwych, wreszcie oszczerstwo – mówienie o innych złych rzeczy, kłamliwych i nieprawdziwych, czy krzywoprzysięstwo – fałszywe świadectwo przeciwko komuś zeznawane pod przysięgą. Wielomówstwo też nie należy do cnót /por. Mt 12,36/. Bóg chce, aby z naszych ust nie wychodziła żadna szkodliwa mowa. Z tych samych ust nie może wychodzić grzech i uwielbienie Boga. Ci, którzy chcą iść za Jezusem, bardziej powinni się interesować Nim i mówić o Nim, a nie o innych ludziach. Powinniśmy albo ewangelizować, albo mówić o tym, co Bóg czyni w naszym życiu lub o dziełach Bożych w świecie. Językiem mamy błogosławić, a nie złorzeczyć. Nie powinniśmy zasmucać Ducha Bożego, który mieszka w nas, poprzez złą mowę, złość, znieważanie, wrzaskliwość czy gorycz /por. Ef 4,29-30/. Czasami warto zamilknąć. Bóg mówi w ciszy.

Zaproś Jezusa do tej dziedziny swego życia, a może po prostu się nawróć. Zacznij błogosławić, mówić dobrze o innych albo nie mów nic. Rozpocznij pracę nad swoim językiem, ćwicz go, jak ćwiczysz swoje ciało, można w ten sposób nabrać dobrych nawyków. Niech będzie więcej dobrych słów, więcej zachęt, więcej błogosławieństwa i Boga w twoim życiu.

 

Cytaty do rozważenia i modlitwy:

Ef 4,29-30;                                        Prz 12,14, 18; 22;

Kol 4,6;                                            Prz 15,1-4;

Jk 1,24;                                             Prz 16,23-24;

Jk 3,3-12;                                           Prz 18,21;

Jk 4,11;                                              Prz 25,15b;

2 Tym 2,16-17;                                   Prz 26,22;

Mt 12,36;                                          Prz 10,19-21.

 

Następny wpis: Nazwa ulicy – Nazwisko